خـواص و مضـرات کنــدر

کنــدر

کندر صمغ درختی است به همین نام. این درخت خاردار با ارتفاع تقریبی 2متر است که در آب و هوای گرم و خشک رشد می کند؛ یکی از درختان بومی مناطق مرکزی ایران است و با ایجاد خراش در تنه این درخت، صمغ آن که همان قسمت خوراکی است، ترشح شده و جمع آوری می گردد.

 

کندر طعمی گس و تلخ دارد که به سه صورت خوراکی، موضعی و بخور مصرف می شود.

 

 

خـواص کنــدر

1. در طب سنتی ایران کندر دارای طبیعتی گرم و خشک است.

2.  کندر به طور کلی 25-35 درصد صمغ غیرمحلول در الکل، 60-70 درصد رزین و مابقی نوعی اسانس است. قیمت غیر محلول آن در الکل، شامل آرابین، باسورین است.

ولی قسمت محلول آن در الکل ،دارای اولیبانورژن و گروهی از منو، دی و تری ترپن هاست. بوسولیک اسیدها گروهی از تری ترپنوئیدهای پنتاسیکلیک و اصلی ترین ماده تشکیل دهنده رزین کندر هستند که به صورت آزاد و یا ترکیب با مواد دیگر وجود دارند.

از مشتقات مهم بوسولیک اسیدها می توان به ؛ بتا ـ بوسولیک اسید (BA) 11 ـ کتوبوسولیک اسید (KBA)؛3ـ  استیل بتا ـ بوسولیک اسید (ABA) ؛ 3ـ استیل  11ـ کتوبتابوسولیک اسید (AKBA) اشاره کرد.

3. کندر برای تقویت حافظه و استفاده از آن برای درمان فراموشی در طب سنتی مورد توجه خاص است و همچنین مصرف کندر ضعف حافظه را از بین می برد.

4. کندر در درمان اسهال  مفید است (مقداری کندر را با آب سرد میل کنید.)

5. کندر  استفراغ  را قطع می کند.

6.کندر معجونی مفید برای درمان خواب آلودگی و بی حالی ناشی از تجمع بلغم در بدن می باشد.

7.  یکی از خواص درمانی بی نظیر کندر کاهش و درمان خونریزی های شدیدی است که در دوران قاعدگی بارهای برای زنان و دختران جوان اتفاق می افتد. (مقداری از کندر را هر روز مانند آدامس بجویید.)

8. کندر معجونی (با روغن بادام) برای درمان پوست خشک می باشد.

9. جویدن کندر مانند آدامس باعث استحکام لثه  می شود و همچنین بوی بد دهان را از بین می برد.

10. کندر معجونی (با روغن کنجد) برای تسکین اعصاب و درمان تپش قلب می باشد.

 

11.  مصرف کندر باعث صاف شدن صدا و بهبود خش صدا می شود. کندر با کاهش خلط و ترشحات حلقی باعث برطرف شدن خشونت صدا می شود.

12. کندر  دارای ترکیبات ضد آرتریت و ضدالتهابی است که از الاستاز لکوسیت انسانی که باعث ایجاد علائم آرتریت می شود جلوگیری کرده و برای کاهش دردهای مفصلی ، کمر درد و درد زانو، بسیار مفید است.

13. مصرف کندر در هنگام بارداری باعث افزایش هوش جنین و زیباتر شدن کودک می شود.

14. کندر در درمان  و ترمیم سریع تر زخمها کمک می کند و برای افرادی که بدزخم هستند و زخمهایشان در مدت زمان بیشتری خوب می شود مفید است.

15. کندر خون را بند می آورد.

16. کندر ضد نفخ و بادشکن است.

17. کندر معجونی (باشکر) جهت رفع ضعف معده، تحلیل بادهای غلیظ و خشک کردن رطوبت و تقویت هضم و از فساد هضم و خونریزی بواسیر جلوگیری می کند.

18. کندر معجونی (روغن مورد) از ریزش مو جلوگیری می کند.

19. کندر باعث کاهش وزن می شود.

20. کندر عملکرد کبد را بهبود می بخشد مصرف کندر از کبد در برابر آسیب های ناشی از فعالیت رادیکالهای آزاد جلوگیری می کند.

21. کندر در بهبود بیماریهای خودایمنی موثر است. کندر با تقویت سیستم ایمنی از بدن در برابر بیماریهای خودایمنی محافظت می کند و خطر ابتلا به بیماری های لوپوس، آرتریت روماتوئید و سایر بیماری های مزمن را کاهش می دهد.

22.دود کندر همراه با اسپند علاوه بر خوشبو کردن منزل، آرامیخش و باعث کاهش استرس و اضطراب می شود.

23. کندر سرشار از گاگلسترون است که غده تیروئید را تقویت کرده و تأثیر مثبت در کاهش وزن دارد.

24. کندر دارای ترکیب اسید بتابوسولیک است که دارای خاصیت ضدتوموری است و از تکثیر سلولهای سرطانی جلوگیری کرده و تأثیر درمانهای سرطانی را افزایش می دهد و همچنین کندر علائم ناشی از شیمی درمانی را نیز کاهش می دهد.

25. کندر با تأثیر مثبت روی لنفوسیتهای و سلولهای T به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و تولید آنتی بادی در بدن را افزایش می دهد و از بروز بسیاری از بیماریهای جدی وخطرناک پیشگیری می کند.

26. مصرف کندر در دوزهای بالا برای آرام سازی عروق و کاهش فشار خون بالا موثر است.

27. کندر برای درمان دیابت موثر است زیرا حاوی اثر ضد هاپیرگلیسمی (ضددیابتی) است و به تنظیم و کنترل سطح قند خون طبیعی بدن کمک می کند.

 

 

28. کندر سرشار از اسید بوسولیک است که برای افراد مبتلا به آسم مفید است و باعث کاهش علائم و حملات تنفسی می شود.

29. کندر به دلیل خاصیت ضدالتهابی برای کاهش ورم در کانال های بینی و تنفس راحت مفید است و علائم سرماخوردگی را تسکین می دهد.

30. کندر برای پیشگیری و درمان عفونت ناشی از ویروس هپاتیت C مفید است.

31. کندر به کاهش التهاب روده کمک می کند و تأثیر بسبار مثبتی در کاهش مشکلات گوارشی همچون سندرم روده تحریک پذیر،یبوست و ناراحتی های معده دارد.

32. ماده تری ترپنوئید موجود در کندر خواص ایمنی و ضدتبخال دارد و برای درمان تبخال معمولی و تبخال اندامهای تناسلی موثر است.

33. در طب سنتی برای درمان سردرد از این صمغ استفاده می شود.

34. کندر التهاب مفاصل و عضلات بدن را برطرف می کند و با افزایش انرژی و استقامت در ورزشکاران و بدنسازان به تقویت ماهیچه های بدن کمک می کند.

35. کندر به کاهش ورم مغز کمک می کند. تحقیقات نشان داده افرادی که مبتلا به گلیوما بدخیم (نوعی تومور مغز و نخاغ) مصرف به مدت 7 روز قبل از عمل، روزانه 3600 میلی گرم عصاره کندر، به کاهش چشمگیر در مایع اطراف تومور و آسیب مغزی کمک می کند.

36. کندر دردهای ناشی از پرتودرمانی را تا حدودی کاهش می دهد.

40. طبق مطالعات بالینی  کارایی کندر در درمان آسم، بیماری های التهابی روده و آرتریت نشان داده است.

 

 

مـضـرات کنــدر

1. مادران باردار باید مراقب مصرف کندر باشند زیرا مصرف کندر بیش از 3 ماه موجب پیش فعالی کودک آنها شده و این مسئله در آینده آنها را با مشکلات متعددی روبه رو می کند. بنابراین مادران باردار باید توجه داشته باشد که برای افزایش میزان هوش و تقویت حافظه نوزاد خوردن یک ماه کندر کفایت می کند. و این یک ماه باید بعد از 4 ماهگی جنین صورت گیرد.

2. مصرف بیش از حد کندر باعث سوختن خلطهای خون و بلغم می شود.

3. مصرف بیش از حد کندر باعث سردرد در گرم مزاجها و همچنین جنون و جذام و برخی بیماریهای پوستی می شود.

4. عوارض جانبی دیگر کندر شامل، سوزش پشت جناغی، تهوع، احساس پری شکم، درد اپیگاستریک، بی اشتهایی و درماتیت است.

5. به بیماران مبتلا به گاستریت ( التهاب روده) توصیه می شود در مصرف کندر جانب احتیاط را رعایت کنند.

6. مصرف خارجی آن باعث خارش خفیف پوستی می شود و به لحاظ داخلی یک ضد نفخ خفیف است.

7. مطالعات بالینی نشان داده مصرف خوراکی کندر در موشهای نر به افزایش تحرک و تعداد اسپرمها و قدرت باروری کمک می کند. از سوی دیگر برخی مطالعات حاکی از آن است که دود کندر هورمون های جنسی مردانه از جمله تستوسترون و تحرک اسپرم را کاهش داده و موجب ناهنجاری های اسپرم در مردان می شود. اگرچه به نظر می رسد این عوارض تنها در دود کندر و نه در گیاه آن، اما لازم است در این مورد احتیاط شود.

8. مصرف کندر با سرکه یا شراب خطرناک و سمی قوی می شود. و مصرف موضعی آن بلامانع است.